Blog | Europoslanec Pavel Svoboda
domů Pavel Svoboda

Články

Spojené státy jsou úspěšné, ale spojení lidé budou úspěšnější

Publikováno 16. 5. 2019

Po konci roamingových poplatků nastává další telekomunikační sblížení Unie; teď došla řada na mezistátní hovory. Od 15. května je volání do všech zemí Evropské unie o polovinu levnější. Vyjednavači EU donutili operátory snížit cenu, takže například z Česka si do zbytku Evropské unie zavoláte nanejvýš za 4,90 Kč za minutu.

Mýty kolem eurovoleb

Publikováno 3. 5. 2019

Think-tank European Council on Foreign Relations (ECFR) přišel s čerstvou analýzou, věnovanou nadcházejícím eurovolbám. Analýza se nazývá „What Europeans really want: Five Myths Debunked“ (Co Evropané opravdu chtějí: Pět odhalených mýtů) a obsahuje mnoho zajímavých čísel ze čtrnácti zemí EU včetně ČR. Jde vlastně také o užitečný srovnávací pohled na Česko.

15 let ČR v EU

Publikováno 1. 5. 2019

1. května 2004 začala nová etapa českých dějin: naplnilo se heslo „zpátky do Evropy“. Patnáctiny sice nejsou žádné velké jubileum, ale příležitostí k ohlédnutí určitě ano, zejména když řada lidí české členství v EU stále zpochybňuje. Patnáct let píše Česká republika svůj příběh v EU, a je to příběh o úspěchu, i když, samozřejmě, zatím ne všechno je tak dokonalé, jak by mohlo být.

Panu prezidentovi k návštěvě Číny

Publikováno 26. 4. 2019

Evropský parlament na svém úplně posledním hlasování v tomto složení přijal usnesení „o Číně, zejména o situaci náboženských a etnických menšin“. Je to stručné, ale smutné čtení, nicméně jako doprovodná informace k již páté cestě českého prezidenta do jím tak obdivované Číny stojí za pozornost.

Evropský obranný fond

Publikováno 23. 4. 2019

Poslední plenární zasedání Evropského parlamentu nebylo jen o českém premiérovi či o dvojí kvalitě potravin, jak by se mohlo zdát z českých médií. Evropský parlament také, a to možná především, schválil návrh Komise na zřízení takzvaného Evropského obranného fondu. Stalo se tak zejména zásluhou frakce Evropské lidové strany a převážně levicovým a nacionalistickým oponentům navzdory.

Novinky z Evropy za duben 2019

Publikováno 18. 4. 2019

Novinky z Evropy očima europoslance Duben 2019

Co znamená brexit?

Publikováno 17. 4. 2019

Brexit means brexit, brexit znamená brexit, oznámila premiérka Mayová po referendu před téměř třemi lety. K upřesnění této definice kruhem jsme se nic dalšího nedozvěděli, jen to, že jeho příčinou je britské politikaření a že zahrnuje propad libry, drastické rozdělení britské společnosti a britského parlamentu a tisíce člověkohodin práce s nejistým výsledkem.

Evropská unie je zároveň obr i trpaslík

Publikováno 12. 4. 2019

Datum: 06.04.2019, Zdroj: Lidové noviny, Strana: 11, Autor: Tomáš Tománek Evropa nemá vůli stát se velmocí, říká europoslanec Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL ve volbách do Evropského parlamentu.

Pavel Svoboda: Europoslanci schválili lepší podmínky pro české řidiče kamionů

Publikováno 4. 4. 2019

Europoslanci na plenárním zasedání 4. dubna 2019 schválili silniční balíček známý jako mobility package, který popisuje jasná pravidla týkající se odměn řidičů a doby odpočinku, udává třídenní limit pro kabotáž a zajistí méně silniční kontrol a zvýší jejich kvalitu. Plénum podpořilo návrhy, které zlepší podmínky také českým řidičům kamionů.

10 důvodů

Publikováno 27. 3. 2019

Chcete, aby…

Proč nová autorskoprávní směrnice?

Publikováno 26. 3. 2019

Jednadvacáté století je stoletím digitálním. Pro dobře fungující digitální vnitřní trh služeb potřebuje Evropa novou autorskoprávní směrnici. Nelze trvat na systémech minulosti. Pro kvalifikované posouzení změn je ale potřeba seznámit se s aktuální podobou návrhu, neohánět se zněním z roku 2016, jak to dělají některé populistické strany a hnutí.

Novinky z Evropy za březen 2019

Publikováno 19. 3. 2019

Novinky z Evropy očima europoslance Březen 2019

Shakespeare je nadšen aneb když Britain First znamená Britain Last

Publikováno 19. 3. 2019

Předseda britského parlamentu prohlásil, že nemusí připustit další hlasování o brexitové dohodě. Tragikomické politické představení v Británii vykazuje smysl pro drama, který by musel uspokojit i renesančního klasika Williama Shakespeara. Jen těch dějství už je nějak moc.

EU směřuje ke zrušení střídání času v roce 2021

Publikováno 4. 3. 2019

Výbor Evropského parlamentu pro dopravu dnes schválil návrh směrnice, podle které by v Evropské unii skončila praxe střídání času a to již od roku 2021. Členské státy by pak měly rozhodnout, zda se přikloní k zimnímu nebo letnímu času. Snaha skončit se střídáním času je iniciativou skupiny 70 europoslanců, v jejímž čele stojí od samého počátku Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který předsedá právnímu výboru EP.

Novinky z Evropy za únor 2019

Publikováno 4. 3. 2019

Novinky z Evropy očima europoslance Únor 2019

Velká železniční fúze a útok na vnitřní trh

Publikováno 28. 2. 2019

Nedávno Evropská komise vetovala spojení německého (Siemens) a francouzského výrobce (Alstom) železničních vagonů. Jako potrefené husy se ozvali Francouzi (ministr Bruno Le Maire) a hned po nich Němci (Peter Altmaier). Přišli s nápadem omezit kompetence Komise v oblasti fúzi tak, že její rozhodnutí by napříště měla podléhat spolurozhodování dotyčných členských států.

Sedět vedle „druhořadých politiků“ v EP je mi ctí

Publikováno 13. 2. 2019

Předevčírem mi řekl taxikář, že stejně zná nejvýše pět jmen českých europoslanců. Chápu, řekl jsem mu, evropská politika se zdá odtažitá. Ale ze čtrnáctkrát většího počtu českých poslanců a senátorů dáte dohromady padesát jmen? To ani náhodou, odvětil.

Novinky z Evropy za leden 2019

Publikováno 31. 1. 2019

Novinky z Evropy očima europoslance

Evropská unie je nedemokratická a Komise nikým nevolená! Opravdu?

Publikováno 31. 1. 2019

Z úst euroskeptiků je často slyšet, že EU je nedemokratická, že Evropská komise je nikým nevolená elita atd. Jak je to doopravdy?

Britové a syndrom opilého korábu

Publikováno 31. 1. 2019

Odmítnutí dohody o vystoupení ukazuje, že demokracie bez vůle k nalezení kompromisu se otřásá v základech. Politikaření – upřednostňování partikulárních stranických zájmů učinilo z hledání britského národního zájmu Popelku současné britské politiky.

Čím je pro mě evropanství

Publikováno 11. 1. 2019

Dost často člověk naráží na slova jako evropanství, proevropský, protievropský, euroskeptický apod., často se směřuje Evropa a EU. Evropanství je dokonce oficiálním kvalifikačním požadavkem na člena Evropské komise, jednoho z orgánů EU. Je tedy na místě ptát se, co to znamená.

Novinky z Evropy za prosinec 2018

Publikováno 4. 1. 2019

Novinky z Evropy očima europoslance

Nadnárodní metoda spolupráce ostřelována ze všech stran

Publikováno 17. 12. 2018

Čím byl objev penicilínu pro medicínu, tím je nadnárodní metoda spolupráce pro vztahy mezi státy, pro zachování míru v Evropě a pro její prosazování v globalizovaném světě. Přesto je ostřelována ze všech stran, a to často z protichůdných důvodů. Můj článek pro portál Forum24.

Paradoxy Vánoc

Publikováno 17. 12. 2018

U mnohých to vypadá, že na Štědrý večer očekávají kontrolu z hygieny a ne Ježíška. Mnozí do poslední chvíle shánějí dárky. Jsou tohle ty pravé Vánoce?

Podpořme pronásledované křesťany i sebe

Publikováno 7. 12. 2018

Článek vyšel v tištěných Lidových novinách. „Čísla o pronásledování křesťanů ve světě hovoří jasně. I podle nejzdrženlivější nevládní organizace Open Doors je ve světě pronásledováno cca 215 milionů křesťanů.“

Spojené království – náš budoucí konkurent

Publikováno 22. 11. 2018

Evropská unie prý trestá Británii za brexit. EU by měla Británii ustoupit, abychom je neztratili. Výroky tohoto typu mi připadají masochistické a navíc ukazují, jak málo se někteří z nás s EU identifikují.

Pavel Svoboda: Evropa míru je Evropou lidí, ne Evropou národních států

Publikováno 22. 11. 2018

11. listopadu 2018 Evropa oslavila sto let od konce 1. světové války pod Vítězným obloukem v Paříži. Přítomnost vrcholných reprezentantů států, prezidentů a premiérů, a jejich projevy měly jasnou společnou zprávu: i když se nám to nezdá, mír není samozřejmostí.

Jak dál se střídáním času. Komentář europoslance Pavla Svobody

Publikováno 22. 11. 2018

Již v příštím roce by se měl letní a zimní čas vystřídat naposled. Alespoň tak to navrhla Evropská komise, poté co se rekordní počet Evropanů vyjádřil v největší online veřejné konzultaci vůbec. Je konec střídání času v roce 2019 realistický? A co nás předtím čeká?

TZ: Konference o pronásledování křesťanů

Publikováno 21. 11. 2018

V Praze se už podruhé konala konference s názvem Pronásledování křesťanů ve světě: fakta a svědectví. Nabídla evropský pohled na krizové oblasti, a také svědectví z několika zemí, kde je perzekuce křesťanů na denním pořádku. Co do počtu případů je křesťanství nejpronásledovanějším náboženstvím současného světa.

100 let Československa: Češi mají být na co hrdí.

Publikováno 25. 10. 2018

K narozeninám, zejména těm jubilejním, se sluší přát. Já si dovolím popřát Česku, tedy nám všem, abychom si uvědomovali hned několik věcí.

Maďarsko: druhé dějství a opět špatně

Publikováno 19. 10. 2018

Nedávno jsem hlasoval v EP proti zprávě EP o Maďarsku (zpráva Sargentini), a to proti postoji své frakce Evropské lidové strany (jakkoliv Orbán a jeho Fidesz jsou členy právě ELS). Měl bych proto být potěšen usnesením české poslanecké sněmovny z 2. 10. 2018, které vyjadřuje nesouhlas s onou zprávou EP, které převážně podpořili i poslanci mé KDU-ČSL a které tedy potvrzuje správnost mého hlasování.

Chci Evropu blíž lidem. Projev Pavla Svobody na Ideové konferenci KDU-ČSL 2018

Publikováno 2. 10. 2018

KDU-ČSL plně podporuje členství ČR v EU, která je společným prostorem hodnot, míru a prosperity. To je to první prisma, skrze které musíme naše členství vnímat.

Lid promluvil. Může konec střídání času v EU inspirovat českou politiku? Komentář europoslance Svobody

Publikováno 24. 9. 2018

Žádná iniciativa se v Evropském parlamentu neprosazuje jednoduše. 751 poslanců představuje 751 názorů a nápadů, kterých chce každý z nich dosáhnout. Naši iniciativu za zrušení střídání času trvalo prosadit téměř celý mandát.

Proč jsem hlasoval proti zprávě o Maďarsku

Publikováno 14. 9. 2018

V Maďarsku se dějí věci, s nimiž demokrat, slušný člověk a právník má velký problém, korupcí a nepotismem počínaje. Premiér Orbán mi navíc rozhodování svým nacionalistickým projevem v plénu Evropského parlamentu rozhodně neusnadnil. Zpráva Sargentini nicméně nebyla jen tak nějaká zpráva, ale šlo o vůbec první aktivaci článku 7 SEU Evropským parlamentem.

Boj za autorská práva není cenzura internetu, říká europoslanec Svoboda

Publikováno 12. 9. 2018

Europoslanci se po prázdninách vrátili ke směrnici, která by měla kromě jiného vyřešit střet mezi tradičními mediálními domy a jejich digitálními vyzyvateli – mimo jiné Googlem a Facebookem. „Evropské autorské právo potřebujeme posunout do 21. století,“ vysvětluje europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL.

Tisková zpráva: Evropská komise přijala legislativní návrh za zrušení střídaní času. Poslední změna času přijde už příští rok.

Publikováno 12. 9. 2018

Dnes to je méně než měsíc od ukončení veřejné konzultace, ve které se mohli Evropané vyjádřit k tomu, zda si přejí zachování nebo zrušení střídání letního a zimního času, a právě dnes Evropská komise informovala, že přijala legislativní návrh připravované změny směrnice 2000/84/ES o úpravě letního času pro Evropský parlament a Radu. V krátké době tak vyslyšela hlas téměř čtyř milionů Evropanů.

Jen 50 let od začátku ruské okupace

Publikováno 20. 8. 2018

Proč došlo k invazi „spojeneckých“ vojsk? Bylo to opravdu proto, aby nemohla zpívat Marta Kubišová nebo kvůli oživení skautů a pod.? Byl pokus o socialismus „s lidskou tváří“ vhodnou příležitostí zacelit československou díru na mapě sovětské vojenské přítomnosti ve střední Evropě?

Rekordních 4,6 milionu Evropanů se zapojilo do evropské konzultace o střídání času

Publikováno 20. 8. 2018

Evropská komise v pátek večer potvrdila, že se do veřejné konzultace o zrušení střídání času zapojilo 4,6 milionu respondentů ze všech 28 členských států Evropské unie, což je 8,5 násobek dosavadní největší konzultace.

Hlasování o změně času vyvolalo takový ohlas, že kolaboval web!

Publikováno 20. 8. 2018

Čtvrtečním dnem skončilo hlasování o změně střídání času. Do otevřené konzultace, ke které vyzvala Evropská komise spolu s Evropským parlamentem, se zapojilo minimálně v prvních dvou týdnech 1,2 milionu lidí. Přečtěte si článek na stránce TN.Nova.cz.

Poslední tři dny pro hlasování o zrušení střídání času

Publikováno 14. 8. 2018

Hlasování o zrušení střídání letního a zimního času končí ve čtvrtek 16. srpna. Zapojte se ještě dnes i Vy a přečtěte si článek, který napsaly Hospodářské noviny o mém návrhu.

Co s migrací po červnovém summitu?

Publikováno 31. 7. 2018

Závěry červnové Evropské rady uvádějí, že počet nelegálních překročení vnější hranice EU se snížil o 95 procent v porovnání s vrcholem migrační krize v říjnu 2015. Přesto byla migrační krize hlavním tématem této poslední Evropské rady, přesto téma migrace stále zásadním způsobem určuje agendu politických představitelů nejen v Česku, ale i v Německu, Rakousku nebo Itálii.

Evropa chce slyšet váš názor

Publikováno 18. 7. 2018

V reakci na mé nedávné upozornění na veřejnou konzultaci Evropské komise ke střídání letního a zimního času mi jeden člověk napsal, že je to poprvé, co se někdo zajímá o jeho názor. Naštěstí to není pravda, alespoň pokud jde o Evropskou unii. O veřejných konzultacích Evropské komise se jenom prostě neví.

Nepravdivé informace o Pavlu Svobodovi

Publikováno 11. 7. 2018

Transparency International nedávno vydala tiskovou zprávu o údajných přivýdělcích europoslanců, kterou převzalo několik médií, obsahující zcela nepravdivé údaje o Pavlu Svobodovi.

Pravidla pro silniční nákladní dopravu v Evropském parlamentu neprošly, ale není všemu konec

Publikováno 11. 7. 2018

Reformní pravidla pro přeshraniční nákladní dopravu neprošly hlasováním pléna Evropského parlamentu. Poslanci navrhovanou reformu poslali zpátky do výboru pro dopravu, kde se budeme snažit dále bojovat za co nejlepší podmínky pro naše dopravce. Navrhovaný balíček řešil především pravidla pro vysílání řidičů do zahraničí, kabotáž a lepší sociální ochranu řidičů kamionů v rámci EU.

Hudební léto v Jezeří 2018

Publikováno 10. 7. 2018

Rád bych Vás pozval strávit letní soboty od 4. srpna do 1. září na sedmý ročník Hudebního léta v Jezeří 2018, který se bude i letos konat pod mojí záštitou.

Obecní volby: Eurocizinec je našinec

Publikováno 9. 7. 2018

V minulých dnech vzbudila na sociálních sítích emoce zpráva, že občané z jiných zemí EU mohou u nás volit v obecních volbách. Přečetl jsem si slova o diskriminaci tuzemců či podiv, jak je něco takového bez schválení českého parlamentu možné. Smutné to je nejen jako ukázka neznalosti unijní spolupráce, ale i ignorování dalších užitečných práv, která má každý z nás.

Evropská komise spustila veřejnou konzultaci ke střídání zimního a letního času.

Publikováno 9. 7. 2018

Úsilí skupiny europoslanců pod vedením předsedy právního výboru Pavla Svobody přineslo další úspěch: Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci, do níž se může zapojit v podstatě každý. Jde o další krok, který by mohl vést ke změně současného střídání zimního a letního času.

Druhý typ střetu zájmů premiéra Babiše

Publikováno 19. 6. 2018

Ve stínu diskusí o tom, zda vznikne vláda a kdo ji podpoří, nebo má-li prezident republiky veřejně pálit červené trenky, mohla zapadnout informace o tom, že premiér Babiš zažaloval Slovenskou republiku kvůli rozhodnutí ústavního soudu Slovenska, kterým byla definitivně potvrzena Babišova spolupráce se StB.

Obchodní válka mezi EU a USA bude testem evropské jednoty.

Publikováno 17. 6. 2018

Obchodní válka mezi nejbližšími geopolitickými spojenci, to je paradox sám o sobě. Zatímco v bezpečnostní oblasti mají vzájemné vztahy spíše tendenci posilovat, mezinárodní obchod jako by s tím vůbec nesouvisel. I když jsme teprve na začátku této nové kapitoly, jistá poučení se nabízejí již nyní.

Porušování mezinárodního práva je proti právnímu státu

Publikováno 15. 6. 2018

Zatímco pranýřujeme Polsko a Maďarsko kvůli prohřeškům vůči zásadě právního státu, a to z dobrých důvodů, před očima nám roste další případ, který zatím pranýřován není, a naopak zůstává poněkud upozaděn: některé členské státy se snaží odstranit protiruské sankce. Jde tu o dvojí metr?

Posílení kybernetické bezpečnosti a užší spolupráce s NATO

Publikováno 14. 6. 2018

Poslanci Evropského parlamentu na svém červnovém zasedání schválili usnesení, ve kterém vyzývají posílení kybernetické bezpečnosti. EU by měla zřídit týmy rychlé reakce schopné zasáhnout proti novým hrozbám, které přicházejí z Ruska, Číny nebo Severní Koreje. EP navrhl v této věci rovněž prohloubit spolupráci mezi EU a Severoatlantickou aliancí.

V Praze se uskutečnily poprvé dny evropského práva

Publikováno 9. 6. 2018

V Praze se ve dnech 7. - 8. června 2018 z iniciativy europoslance a předsedy Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu Pavla Svobody uskutečnily poprvé Pražské dny evropského práva (www.eulawprague.eu).

EU se připravuje na klíčovou reformu copyrightu

Publikováno 5. 6. 2018

Hlasování v Evropském parlamentu o reformě autorského práva v EU je na spadnutí. Podle zjištění redakce jej europoslanci ve výboru pro právní záležitosti (JURI) zařadili na své jednání, které je naplánováno na 20. – 21. června. Kdy bude o podobě reformy rozhodovat plénum, tedy všichni europoslanci, zatím není jisté.

Prague EU Law Days

Publikováno 5. 6. 2018

7. a 8. června se pod mojí záštitou uskuteční konference pro profesionály pracující s právem EU - Prague EU Law Days. Cílem je prezentace aktuálního vývoje v šesti vybraných oblastech evropského práva z úst špičkových profesorů a odborníků z praxe. Hlavním speakerem bude Koen Lenaerts, předseda Soudního dvora EU.

Lepší ochrana před dumpingovým dovozem

Publikováno 31. 5. 2018

Na plenárním zasedání jsme schválili návrh modernizace nařízení týkající se ochrany před dumpingovým dovozem a o ochraně před dovozem subvencovaných výrobků ze třetích zemí.

Veřejné konzultace o budoucnosti Evropy

Publikováno 27. 5. 2018

V současnosti probíhají dvě veřejné celoevropské debaty o budoucnosti Evropy, organizované Evropskou komisí. Jedna formou on-line dotazníku, druhá formou veřejných debat ve 160 evropských městech.

Česko v tvrdém jádru EU?

Publikováno 24. 5. 2018

Musel jsem reagovat na článek europoslance Jana Zahradila v HN. Jeho polemika, zda Česko patří do tvrdého jádra EU, je ukázkou provinčního ideologického myšlení, které si naše země nemůže dovolit, pokud chce být úspěšným státem uprostřed Evropy.

Lídrem KDU-ČSL do eurovoleb v roce 2019

Publikováno 20. 5. 2018

Celostátní konference mě 19. května 2018 nominovala lídrem kandidátky KDU-ČSL do voleb v roce 2019 do Evropského parlamentu. Všem moc děkuji za důvěru. Velmi si jí vážím! Slibuji, že do kampaně půjdu s maximálním nasazením.

Můj chrám na TV Noe

Publikováno 11. 5. 2018

Hádejte, který je můj oblíbený chrám? Je doslova mou srdcovou záležitostí...

Na konferenci v Alicante

Publikováno 7. 5. 2018

V květnu jsem účastnil odborné právní konference pořádané Úřadem Evropské unie pro duševní vlastnictví týkající se autorského práva a ochranných známek ve španělské Alicante.

Bez peněz to nejde

Publikováno 5. 5. 2018

Bez peněz to nejde. A do rozpočtu EU může mluvit i Česko. Můj komentář k novému rozpočtu EU na info.cz.

50 nejvlivnějších Čechů v Bruselu

Publikováno 25. 4. 2018

Kterým Čechům se podařilo prosadit v centru evropských institucí? Ve čtvrtém díle seriálu „Češi v Bruselu“ vám redakce INFO.CZ představuje dalších deset českých rodáků, kteří jsou v srdci Evropské unie slyšet.

Je dobře, že Komise navrhla větší ochranu tzv. whistleblowerů

Publikováno 24. 4. 2018

Evropská komise 23. dubna 2018 zveřejnila návrh nové normy platné v celé EU, která by měla zaručit vysokou úroveň ochrany tzv. whistleblowerů, tedy osob, které oznámí, že dochází k nezákonným činnostem ať ve státní sféře nebo soukromém sektoru.

Na Studentském Velehradě

Publikováno 22. 4. 2018

“Je to na tobě.” To bylo téma letošního celostátního setkání vysokoškoláků tzv. Studentského Velehradu, nad kterým jsem také převzal záštitu.

Oceňuji Macronovu ochotu k diskuzi, není běžná

Publikováno 17. 4. 2018

Jedním z hlavních bodů dubnového plenárního zasedání byl projev a následná debata s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který promluvil v rámci bloku věnovanému budoucnosti Evropy, kde vystupují hlavy států, předsedové vlád a nastiňují představy svých zemí o budoucím směřování EU.

Líbivý populismus českého a slovenského premiéra

Publikováno 13. 4. 2018

V souvislosti se středeční návštěvou slovenského premiéra Pellegriniho u českého premiéra v demisi Babiše bych se chtěl pozastavit nad některými výroky obou premiérů, které se týkají nadnárodní metody fungování EU.

Komise zakáže dvojí kvalitu potravin

Publikováno 9. 4. 2018

Rozdílná kvalita potravin je jedním z klíčových témat mého mandátu v EP. Je neakceptovatelné, aby nadnárodní výrobci jiné, méně kvalitní složení potravin vydávali za přání spotřebitelů v určitých zemích.

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý

Publikováno 5. 4. 2018

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý, praví klasik. Já jsem měl možnost tam strávit aspoň jeden celý den.

Padesát odstínů evropské solidarity

Publikováno 5. 4. 2018

I u nás doma bychom si měli uvědomit, že slova „my jsme EU“ mají reálný obsah vycházející právě ze solidarity. Ale solidarita není jednosměrná ulice, není dlouhodobě pro ty, kdo z ní chtějí jen těžit.

Hostem pořadu Interview

Publikováno 3. 4. 2018

Pavel Svoboda byl hostem pořadu Interview na ČT24, kde mimo jiné hovořil o vztazích mezi ČR a Ruskem v souvislosti s kauzami Nikulina a Skripala, o reakci Bruselu na českou politickou situaci, budoucnosti EU atd.

Kauza Skripal, díl druhý: Bohatí Rusové v Británii

Publikováno 3. 4. 2018

Vyhoštěním diplomatů to po vraždě agenta Skripala asi - na rozdíl od minulosti - neskončí. Možná, že bude Británie pokračovat a odebere víza těm téměř sedmi stovkám Rusů žijících v Británii, kteří nečistě zbohatli na Putinovi.

Kam dál v Česku?

Publikováno 30. 3. 2018

Vyšli jsme do ulic, abychom vyjádřili nesouhlas s některými politiky, kteří se ale dostali k moci demokraticky. Výzkumy veřejného mínění potvrzují, že jejich podpora je stabilní. Můžeme si stokrát říkat, že u nás neplatí, že hlas lidu je hlas boží.

Rozhovor pro portál info.cz

Publikováno 29. 3. 2018

Europoslanec Svoboda: Podlézavý přístup politiků k Rusku a Číně nefunguje. Kopnou nás do zadnice

Na konferenci v Paříži

Publikováno 29. 3. 2018

V sobotu 24. března 2018 jsem byl pozván do Paříže, abych promluvil na programové konferenci republikánského thinking-tanku Force républicaine (Republikánská síla) o EU.

Dárky z Prahy již jezdí na Ukrajině

Publikováno 28. 3. 2018

Dvě tramvaje z deseti, které daroval pražský dopravní podnik ukrajinskému Mariupolu, už jezdí. A mají na sobě nápis “Podarunok iz Pragi". Mám radost, že se tato věc podařila dotáhnout do konce!

Tři aspekty informační války

Publikováno 23. 3. 2018

Na téma Tři aspekty informační války aneb jak funguje “průmysl lži” jsme debatovali v Galerii Lucerna s Patrickem Zandlem, specialistou na komunikaci a internet a Sašou Alvarovou, která je nejen mojí bývalou spolupracovnicí, ale i autorkou skvělé knihy Průmysl lži.

Bezpečnost novinářů není jen slovenské téma

Publikováno 15. 3. 2018

Ve středu 14.3. 2018 se do rozpravy na plénu evropského parlamentu ve Štrasburku, zaměřené na bezpečnost novinářů na Slovensku zapojilo více než 30 europoslanců. Do programu byla rozprava zařazená v souvislosti s vraždou slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Stop nepřehledným tarifům za balíky do zahraničí

Publikováno 15. 3. 2018

Europoslanci schválili na březnovém plenárním zasedání ve Štrasburku nová pravidla týkající se posílání balíků v rámci EU. "Dobrá zpráva pro spotřebitele," komentuje usnesení Pavel Svoboda, který je členem dopravního výboru Evropského parlamentu.

Vítězný únor stále mezi námi

Publikováno 24. 2. 2018

V den nešťastného výročí komunistického puče 25. února 1948 je bohužel třeba konstatovat, že dědictví totality jsme se nezbavili. Bilance současného stavu naší země je navíc dost smutná. KSČM, právní nástupkyně KSČ, se nikdy neomluvila za zvěrstva a zločiny, které organizovala. Jeden příklad za všechny: 25. únor je také dnem smrti P. Josefa Toufara, mučedníka komunistické totality.

Může Čech zastupovat Němce? Zatím neuzrál čas

Publikováno 20. 2. 2018

Po odchodu Velké Británie z EU dojde k uvolnění 73 míst v Evropském parlamentu z celkového počtu 751 (to je maximální počet předpokládaný zakládacími smlouvami). Část z uvolněných míst by mohla být použita na "vyspravení" tzv. sestupné přiměřenosti (viz níže), část by zůstala neobsazena a asi 20 míst by mohlo posloužit na tzv. nadnárodní kandidátky. Tedy ty, podle nichž by se volilo v celé EU vedle kandidátek národních.

Odmítnout vše kolem czexitu

Publikováno 19. 2. 2018

Teď, když víme, že propagátoři referenda o czexitu nemají ani ty nejzákladnější znalosti o EU, je třeba odmítnout nejen czexit, nejen referendum o něm, ale i ukončit debatu o samotném referendu. Pokud jde o czexit, byly předloženy jasné argumenty o tom, že výstup ČR z EU by citelně postihl každého jednotlivého občana ekonomicky a jen hlupáci tvrdí opak.

Rezoluce ke zrušení střídání času přijata!

Publikováno 8. 2. 2018

Dobrá zpráva. Rezoluce, včetně úprav, europoslance Pavla Svobody navrhující zrušení střídání času byla dnes přijata na plénu Evropského parlamentu! Komise by se nyní tímto tématem měla začít vážně zabývat a měla by nechat vypracovat důkladnou analýzu potřebnou před přijetím legislativního návrhu. KDU-ČSL své sliby plní!

My své sliby plníme. Evropský parlament zítra hlasuje o zrušení střídání času

Publikováno 7. 2. 2018

Ve čtvrtek dopoledne povedou poslanci rozpravu se zástupci Evropské komise na téma zrušení střídání času. Po rozpravě budou hlasovat o rezoluci, která vyzývá Evropskou komisi, aby navrhla změnu směrnice vedoucí ke zrušení střídání času.

Finišujeme v boji za zrušení střídání času

Publikováno 1. 2. 2018

Evropský parlament bude ve čtvrtek 8. února hlasovat o návrhu usnesení, které požaduje zrušení střídání letního a zimního času. V návrhu rezoluce se mimo jiné píše, že podle nejnovějších vědeckých studií nemá střídání času, které se provádí dvakrát ročně, žádné pozitivní účinky na ekonomiku. Naopak, posouvání hodinových ručiček škodí lidskému zdraví, zemědělství, a způsobuje více dopravních nehod.

Co dál po prezidentských volbách?

Publikováno 29. 1. 2018

Demokratický proces nám dal staronového prezidenta. Můj kandidát to sice nebyl, ale byl zvolen jasně a demokraticky, i když o nástroje, které při tom použil, bych si neopřel ani štětku od záchodu. Poděkování je na místě pánům Drahošovi, Fischerovi, Hilšerovi a Horáčkovi.

Jak prezident prášil: ústavní zákon nepřebíjí směrnici o zbraních

Publikováno 24. 1. 2018

Prezident Zeman v debatě na Primě potvrdil svoji pověst barona Prášila. Naprosto suverénně vykládal věci, o kterých musí vědět, že jsou nepravdivé

Jiří Drahoš na Hrad!

Publikováno 24. 1. 2018

I ve druhém kole je zapotřebí jít k volbám a dát hlas tomu, kdo chce změnit politické klima, spojit opět naši společnost a vrátit naší zemi hrdost a úctu. Všichni za jednoho, Jiří Drahoš na Hrad.

Open Doors v EP o pronásledování křesťanů

Publikováno 20. 1. 2018

Organizace Open Doors minulý týden v Evropském parlamentu prezentovala svoji zprávu o pronásledováni křesťanů ve světě, jejíž výsledky jsou skutečně alarmující.

V případě rozvodů jde především o práva dítěte

Publikováno 19. 1. 2018

Europoslanci schválili návrh právního výboru, kterému předsedá europoslanec Pavel Svoboda, ohledně přepracování nařízení EU, které se týká příslušnosti a uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti a o mezinárodních únosech dětí

Všichni za jednoho – Jiří Drahoš na Hrad

Publikováno 17. 1. 2018

Pro všechny, kdo si nepřejí současného prezidenta na Hradě, skončilo první kolo lépe, než doufali. Obezřetnost a angažovanost po nejbližších deset dnů je ale urgentní.

Moje práce v EP

Publikováno 12. 1. 2018

V Evropském parlementu jsem předsedou Výboru pro právní záležitosti a náhradníkem Výboru pro dopravu. Více...

Prezidentské volby: mezi odpovědností a sněním

Publikováno 8. 1. 2018

Čmelák podle všech fyzikálních zákonů nemůže létat a přesto létá. Podle všech odhadů vyhraje prezidentské volby současný prezident, a přesto… Pro mnohé je sněním, že by to tak nemuselo dopadnout. O tom ale tato úvaha není, to bych do jejího titulku nenapsal „mezi odpovědností a sněním“.

OLAF a Čapí hnízdo

Publikováno 5. 1. 2018

Zpráva nezávislého unijního orgánu pro boj proti podvodům proto rozpočtu EU OLAF (resp. ty tři odstavce z 48 stránek textu a 1000 stran příloh odtajněné MF ČR) doporučuje vyjmout celý projekt Čapí hnízdo z unijního financování. Přeložme si to do češtiny.

Republice k narozeninám

Publikováno 2. 1. 2018

Na počátku roku, kdy náš současný, tak trochu nechtěný stát – Česká republika – slaví dvacet pět let (nar. 1.1.1993) a její chtěná předchůdkyně rovných sto let, bychom si jako u každých narozenin měli položit otázku, jaký dárek jí k tomuto dvojitému jubileu chceme dát. Můj návrh zní: znovu naplnit slovo republika obsahem.

Schengen – vánoční dárek před deseti lety

Publikováno 21. 12. 2017

Dnes je tomu již deset let, co se Česká republika stala součástí Schengenského prostoru. Před deseti lety byli zástupci České republiky, ale i představitelé Evropské unie, motivováni dokončit všechny přípravné práce tak, aby členství v Schengenu bylo možné vnímat jako jakýsi vánoční dárek pro občany.

Europoslanci požadují silnější zahraniční a obrannou politiku EU

Publikováno 18. 12. 2017

Poslanci Evropského parlamentu v průběhu prosincového plenárního zasedání přijali usnesení o tom, že zahraniční a obranná politika EU by měla fungovat na užší spolupráci v rámci států EU v oblasti obrany.

Pronásledování křesťanů je zločinem zločinů

Publikováno 10. 12. 2017

V rámci listopadového plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku proběhla na plénu rozprava na téma pronásledování křesťanů ve světě, ve které vystoupil i europoslanec Pavel Svoboda, předseda právního výboru EP.

Situace křesťanů ve světě je horší než kdykoliv v minulosti

Publikováno 5. 12. 2017

V Knihovně Václava Havla v Praze se 10. listopadu 2017 konala z iniciativy europoslance za KDU-ČSL/ELS Pavla Svobody konference na téma pronásledování křesťanů ve světě (jak podporuje EU svobodu vyznání), jejíž cílem bylo nejen upozornit na situaci trpících křesťanů ve světě...

Zruší Poláci střídání času?

Publikováno 15. 11. 2017

Parlamentní komise pro správu a vnitřní věci polského sejmu včera odsouhlasila návrh o zrušení střídání času, který by mohl vejít v platnost již od října 2018 (pokud dojde k jeho schválení všemi polskými zákonodárci). Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL/ELS), který zrušení střídání času dlouhodobě prosazuje na půdě Evropského však upozorňuje, že případné přijetí tohoto zákona by mohlo být v konfliktu s evropským právem

Novela autorskoprávní ochrany děl ve prospěch nevidomých

Publikováno 2. 11. 2017

V rámci plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku jsem podepsal společně s předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim novelu autorskoprávní ochrany děl ve prospěch nevidomých a zrakově postižených občanů.

Návštěva v Plzni

Publikováno 30. 10. 2017

V rámci návštěvy Plzně, jsem se setkal s panem biskupem Tomášem Holubem, od kterého jsem dostal milý dárek - knihu kreslených vtipů o papeži Františkovi.

Je prezident schopen výkonu své funkce?

Publikováno 14. 10. 2017

Nedávné výroky prezidenta republiky Miloše Zemana k řešení protiprávní anexe Krymu Ruskem, pronesené v Radě Evropy 10.10.2017 (např. zde) byly dostatečně komentovány z hlediska zahraničně-politického (např. zde) i z hlediska ústavních pravomocí prezidenta (např. zde).

Istanbulská úmluva v Evropském parlamentu

Publikováno 20. 9. 2017

Evropský parlament nedávno přijal rezoluci, kterou vyzývá členské státy EU, aby ratifikovaly tzv. Istanbulskou úmluvu, směřující proti domácímu násilí, zejména násilí na ženách.

Nepodpořil jsem přistoupení EU k tzv. Istanbulské úmluvě

Publikováno 13. 9. 2017

Tento týden (11. - 14. září 2017) se probíhá zářijové plenární zasedání Evropského parlamentu. Včera jsem na plénu EP hovořil k návrhu rozhodnutí Rady, aby EU přistoupila ke konvenci Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Rozšířené předsednictvo ELS jednalo v Tallinnu

Publikováno 9. 9. 2017

7. a 8. září 2017 jsem se účastnil setkání rozšířeného předsednictva Evropské lidové strany v Tallinnu (Estonsko momentálně předsedá Radě EU). Projednávali jsme aktuální témata jako jsou bezpečnost (a zejména kyberbezpečnost) a Rusko.

Zachování nezávislosti slovenského Ústavu paměti národa

Publikováno 8. 9. 2017

V rámci jednání europoslanců České národní delegace (europoslanci za ELS) setkali se slovenským europoslancem Ivanem Štefancem, předsedou slovenských poslanců v ELS. Domluvili jsme se na vzájemné a užší spolupráci obou delegací. Češi a Slováci k sobě mají hodně blízko..

Prezident Zeman překrucuje rozsudek Soudního dvora EU o kvótách

Publikováno 7. 9. 2017

Prezident reagoval na rozsudek Soudního dvora EU („SDEU“) ze 6. září 2017, který zamítl žalobu Slovenska a Maďarska proti migračním kvótám.

Wolfgan Brandstetter v Bruselu

Publikováno 5. 9. 2017

Oficiální prázdniny Evropského parlamentu skončily. 4. září jsem se setkal s rakouským vícekancléřem a ministrem spravedlnosti Wolfgangem Brandstetterem. Rakouský ministr přijel do Bruselu s cílem seznámit nás s plány rakouského předsednictví Rady EU..

Bojí se toho jak Lidl kříže

Publikováno 3. 9. 2017

Aktualizaci českého přísloví vyvolal obchodní řetězec Lidl, když vymazal na reklamních fotografiích křížky z řeckých kostelů. Tato relativní drobnost způsobila mezi lidmi po právu velkou negativní odezvu a má to řadu aspektů kulturních, náboženských i obchodních.

SPECQUE - simulace Evropského parlamentu v Praze

Publikováno 31. 8. 2017

Od 30. července do 6. srpna se v Praze i pod mým patronátem konal již 20. ročník SPECQUE - největší frankofonní simulace Evropského parlamentu na světě. Projekt vznikl v roce 1998 na univerzitě Laval v kanadském Quebecu a jeho cílem je podpořit vědomosti..

Sobotka: další muslimy nechceme

Publikováno 28. 8. 2017

Volby se nezadržitelně blíží. Průzkumy patrně sociálním demokratům ukázaly, že trochu politicky zhnědnout neuškodí, takže premiér prohlásí, že v Česku už žádné další muslimy nechceme.

Slovensko se přihlásilo ke tvrdému jádru integrace

Publikováno 17. 8. 2017

Premiér Fico hodlá prosazovat účast Slovenska v takzvaném jádru Evropské unie a spolupráci Bratislavy s Berlínem a Paříží, které zároveň označil za tandem určující tempo dalšího vývoje EU.

Polsko, Maďarsko a meze demokracie

Publikováno 14. 8. 2017

Jako právníka mě znepokojuje, co se v Polsku děje s justicí. Jako demokrata mě mrazí při pohledu na polská i maďarská opatření v mediální oblasti a doufám, že Orbánova legislativa vůči spolkům se zahraničními příjmy, která jako by Kremlu z pera vypadla, má snad právě protikremelské směřování. Jako křesťanovi se mi nezdá zejména polský způsob prosazování křesťanských hodnot.

Události, komentáře o uprchlické krizi

Publikováno 5. 8. 2017

S kolegou Jiřím Pospíšilem jsme v Událostech, komentářích 4. 8. 2017 debatovali o uprchlické krizi, konkrétně o tom, že Itálie chce vyslat armádní plavidla do libyjských vod – na pomoc tamní pobřežní stráži v boji proti převaděčům migrantů. Jelikož se jedná skutečně o mezinárodní záležitost..

Papež o federalizaci Evropy

Publikováno 13. 7. 2017

Tak to si papež dovolil dost: vyzval k federalizaci Evropy. V rozhovoru pro La Repubblica dne 8. 7. 2017 (zde) pravil: „Evropa se buď stane federálním společenstvím, nebo přestane hrát ve světě roli.“

Ve Štrasburku byla otevřena budova Václava Havla

Publikováno 7. 7. 2017

Ve středu 5. července byla předsedou EP Tajanim a Dagmar Havlovou slavnostně inaugurována nová budova Evropského parlamentu ve Štrasburku, která nese jméno Václava Havla. Pro Českou republiku je to velká pocta..

Ztracená kapela dostala ocenění ČBK

Publikováno 5. 7. 2017

Dnes jsem strávil krásný den na Velehradě na oslavě svátku sv. Cyrila Metoděje. Navíc jsme s naší Ztracenou kapelou byli oceněni Českou biskupskou konferencí děkovným uznáním za dlouholetou tvorbu a interpretaci křesťanských písní pro děti i rodiče.

EP podpořil zrakově postižené

Publikováno 1. 7. 2017

EP dnes odhlasoval novelu autorskoprávní ochrany děl ve prospěch nevidomých a zrakově postižených občanů. Díky této mezinárodní dohodě a výjimce z autorského práva budou mít nevidomí a zrakově postižení rozšířený přístup..

EP požaduje vyšší transparenci danění velkých firem

Publikováno 20. 6. 2017

Evropský parlament dnes schválil nový právní předpis, na základě kterého budou muset velké nadnárodní podniky zveřejňovat informace o svých daních z příjmu. Zkomplikuje jim to tak obcházení daňových plateb.

Neúplné doporučení Evropských hodnot ke kvótám

Publikováno 15. 6. 2017

Nedávno vydaly Evropské hodnoty tzv. „Doporučení týdne: Junckerova Komise by měla přestat vynucovat nefunkční migrační kvóty“.

Sankce za nenaplnění migračních kvót

Publikováno 14. 6. 2017

Evropská komise se rozhodla zahájit řízení pro porušení Smluv (tj. povinnosti vycházející z práva EU) proti Polsku, Maďarsku a Česku.

Petr Jašek v Bruselu

Publikováno 12. 6. 2017

Na jednání České národní delegace v Bruselu nás tento týden navštívil humanitární pracovník Petr Jašek i s chotí. Pan Jašek byl více než rok vězněn v Súdánu, ž. kde byl za svoji pomoc místním křeťanům odsouzen za tzv. špionáž.

Společná pravidla pro promlčecí lhůty u nehod

Publikováno 2. 6. 2017

Plénum EP dnes přijalo můj návrh týkající se promlčecí lhůty u dopravních nehod. Pravidla pro promlčecí lhůty o náhradu škody se totiž v jednotlivých členských státech liší. V případě dopravních nehod, při kterých je obsažen přeshraniční prvek...

Český mediální problém začíná na B

Publikováno 1. 6. 2017

Kdo očekával kárání České republiky za kvalitu mediální scény na pozadí aféry Babišgate ze strany Evropského parlamentu, nedočkal se.

Zrušme nesmyslné střídání času

Publikováno 15. 5. 2017

V Bruselu jsem se setkal s kolegy Hennou Virkunnen z Finska, Herbertem Reulem z Německa a Seanem Kellym z Irska. Cílem této schůzky byl plán ohledně dalších kroků, které chceme podniknout, aby bylo konečně zrušeno nesmyslné střídání času v celé EU.

Evropa 2017 – probuzení síly, anebo rvačka ratlíků?

Publikováno 31. 1. 2017

Pohled na globalizovaný svět roku 2017 nám z pohledu Evropy přináší volbu: buď společný vliv a svobodu, anebo národní autoritářskou bezvýznamnost. Proto je třeba bezodkladně zahájit velký projekt společné evropské obrany a dovršit ho dřív, než nás převálcuje historie.

Volba mezi špatnou jistotou a špatnou nejistotou

Publikováno 9. 11. 2016

Americký volič včera rozhodoval o budoucnosti své země a rozhodně mu nebylo co závidět. Splnění občanské povinnosti – jít volit – se nikdy nezdálo tak obtížné.

Bratislavské jednání o brexitu: Paradox politiky a práva

Publikováno 15. 9. 2016

Evropští političtí lídři se scházejí v Bratislavě na neformálním summitu členských zemí EU, jehož cílem má být mimo jiné i určení nové cesty pro Unii po brexitu. Hlasy volající po revizi evropského projektu se samozřejmě začaly ozývat již dávno, ale až výsledek britského referenda způsobil, že toto jednání bylo uvedeno v realitu.

Česko bruselštější než Brusel. Klacky pod nohy si hodilo s památkami i odpadem

Publikováno 3. 9. 2016

Co si to v Bruselu zase vymysleli?! Oblíbená výmluva českých úředníků a politiků zní v Česku velmi často a většinou neoprávněně. Češi si totiž evropské směrnice sami dokážou ještě zpřísnit. Kromě balených koblih nebo křivých banánů si Česko zavařilo také s památkami nebo nebezpečným odpadem.

O čem je vlastně politika?

Publikováno 21. 8. 2016

Za odpovědí na tuto zdánlivě jednoduchou otázku můžeme nalézt i vysvětlení, proč je u nás středová a zejména křesťansko-demokratická politika tak slabá, zatímco jinde, včetně Evropského parlamentu, jde o velmi silný, ne-li hlavní politický proud.

Co dál s Tureckem?

Publikováno 26. 7. 2016

Masová zatýkání v armádě, stanné právo, vládnutí pomocí dekretů, příprava znovuzavedení trestu smrti, odstoupení od Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, zavírání škol a univerzit atd. atd. Takové zprávy z Turecka byly ještě před několika týdny nepředstavitelné.

Když se chce EU bít, sekačka se vždycky najde

Publikováno 16. 7. 2016

Komise J.- C. Junckera si dala do vínku heslo „velká ve velkých věcech a malá v malých“. Chce se tedy soustředit jen na velké věci. S tím možná někomu disonuje nařízení o emisích nesilničních vozidel, mezi nimiž přičinliví novináři objevili i sekačky. A bylo zaděláno na mediální poprask takového rozměru, že někteří méně stateční kolegové europoslanci dokonce změnili záznam o svém hlasování.

Neznalosti Martina Pánka

Publikováno 4. 7. 2016

Na sociálních sítích je některými brexitovými příznivci šířen příspěvek z blogu Martina Pánka nazvaný Omyly europoslance Zdechovského. Musím podotknout, že sebevědomí autorovi nechybí, základní znalosti však ano. Dovoluji si tedy jen na prvním odstavci jeho článku názorně ukázat, o jaký typ informací se jedná a jaké bludy šíří mezi veřejnost.

Po mejdanu se dostavila kocovina

Publikováno 30. 6. 2016

Respect and regret. Tato dvě slova - respekt a lítost - by mohla shrnout politicky korektní reakce na britské referendum. Ale není čas na emoce! Nyní je zapotřebí začít hájit české zájmy. Ne britské, ani ruské, čínské či americké. Většina politiků po celém světě vyjadřuje respekt vůči hlasu britského lidu odejít z EU. I já jsem mezi nimi. Přiznávám, že toho respektu bych měl víc, kdyby všichni Britové věděli, o čem hlasují a kdyby za zjevné lži v kampani následoval trest.

Brexit je proti českému zájmu

Publikováno 22. 6. 2016

Nedávný průzkum ukázal, že zatímco 60% Čechů je proti brexitu, 22% je pro a 18% je to jedno. Téměř čtyřiceti procentům populace je tedy český ekonomický zájem, jímž je setrvání Spojeného království (UK) v EU, úplně ukradený.

Svoboda je „velké zvíře“ v EU

Publikováno 21. 5. 2016

Respektovaný server Politico zařadil lidovce Pavla Svobodu mezi čtyřicet nejvlivnějších europoslanců.

Promlčet se až ke katastrofě

Publikováno 9. 5. 2016

Různost názorů patří k demokratické debatě. Ohňostroj polopravd a hloupostí zahustil prostor tak, že seriózní debata o Evropské unii začíná být nemožná. Jenže důvodů, proč je třeba o Unii kvalifikovaně mluvit, je dost: neinformovanost veřejnosti, prvoplánový vztah k EU, odtažitý postoj domácích politiků, tzv. „pozlacování“, euromýty, ruská propaganda i nízká zábavnost všech důležitých unijních informací.

Bezpečnost neroste na stromě a není zadarmo

Publikováno 20. 3. 2016

Přetěžko se mi kouká na fotografie poničeného bruselského letiště, kde se pohybuji velmi často, i na budovy, kam chodím na jednání. Místa, na kterých ulpěla krev obětí, jsou mým každodenním místem práce. Je mi hluboce líto všech, kteří zaplatili životem za choromyslnou nenávist k naší civilizaci. Je mi líto jejich rodin a pozůstalých. Je mi líto Belgie.

Sedm věcí, které dohoda s Tureckem neřeší

Publikováno 20. 3. 2016

Právě skončený summit EU s Tureckem přinesl dohodu, která má především vyšachovat převaděče z migračního byznysu a získat větší kontrolu nad námořní hranicí mezi Řeckem a Tureckem. I oficiální místa označují tato opatření za dočasná a mimořádná, členské státy i orgány EU vědí, že dohoda všechny migrační obtíže zdaleka neřeší. Proto je třeba čerstvou dohodu zasadit do širšího kontextu krize.

Emoce na uzdu, rozum do hrsti

Publikováno 24. 2. 2016

Unie dosud není a nemůže být státem (ale všichni to kupodivu čekají a vyčítají, že je Unie nechce chránit). Jde o souboj zájmů států severu, včetně České republiky, kterým vyhovuje, pokud nejsou migrační vlně vystaveni přímo, a států jihu, které nepovažují za spravedlivé, aby veškerou migrační agendu obstarávaly jejich instituce. Představme si tedy, že by žádná Unie nebyla: byl by proud migrantů menší?

„Vládo, zavři hranice!“

Publikováno 4. 2. 2016

Konec Schengenu? Zadarmo by to nebylo… „Vládo, zavři hranice!“ Snad nejčastější výkřik na sociálních sítích v posledním roce. Pojďme se tedy podívat, co znamená onen „konec Schengenu“, o kterém dnes každý mluví.

Unie jako místo digitální šance pro ČR

Publikováno 1. 2. 2016

Digitální trh má velký potenciál pro další ekonomický rozvoj Evropy. V roce 2014 prodávalo pouze 12% obchodníků své zboží po internetu spotřebitelům v jiných členských státech. V rámci domácího trhu však své zboží po internetu nabízelo 37% obchodníků. Podobně na straně spotřebitelů pouze 15% nakupovalo on-line z jiného členského státu, zatímco v rámci domácího trhu tak činilo 44%.

Záchranná síť pro irácké křesťany

Publikováno 22. 1. 2016

Česko ukazuje soucitnější tvář: do země přilétá první skupina blízkovýchodních křesťanských rodin, které kvůli své víře musely utéct před islamistickými teroristy do Kurdistánu.

S Polskem o "evropské hodnoty"

Publikováno 20. 1. 2016

Evropská komise začala řešit úroveň právního státu v Polsku. Sáhla k tomuto atypickému kroku kvůli nejasnostem okolo ústavního soudu a nového mediálního zákona. Čím víc se ale dostávám do detailů, tím méně se mi ta věc zdá černobílá ...

Klaus a Robejšek nám záměrně lžou

Publikováno 4. 1. 2016

To, čeho se v debatě Událostí komentářů 30.12.2015 dopustili pánové Klaus a Robejšek, nesmí zůstat bez odpovědi. Podle Klause „spiklenci“ v Bruselu záměrně čekali na migrační krizi a neřešili ji, aby nám mohli naordinovat „více Evropy“. Klaus řekl, že Německo poptávalo migranty, čímž pro méně pozorného posluchače zaměnil následek za příčinu a našel vítaného viníka. Takže migrační krize nezačala v roce 2011 vypuknutím syrsko-iráckého konfliktu?

Je islám součástí evropské identity?

Publikováno 2. 12. 2015

Gianni Pittella, šéf sociálně-demokratické frakce v Evropském parlamentu řekl 25.listopadu 2015 větu, která mnou zatřásla. Islám je prý součástí evropské identity. Neřekl, že je součástí historie či reality, ale identity.

Pražské tramvaje by mohly zamířit na Ukrajinu

Publikováno 4. 11. 2015

Praha – Představenstvo dopravního podniku souhlasilo s darováním několika vyřazených tramvají typu T3 do ukrajinského Mariupolu. Kolik klasických červenobílých tramvají, které po metropoli jezdí od 60. let, by mělo na východ zamířit, není zatím jasné. Vedení firmy si nechá připravit podklady.

Půl pravdy a půl lži je pořád celá lež

Publikováno 13. 10. 2015

POLEMIKA Myšlení, které vedlo ke dvěma světovým válkám – zbožštění národních států a naprosté nepochopení rovnosti lidí v Evropě –, dokonale předvedl ve svém článku Unie coby narkoman toužící po další dávce (LN 1. 10.) europoslanec Jan Zahradil.

Žaloba Slovenska proti rozhodnutiu EÚ? Divadlo pre voličov, myslí si expert na európske právo Pavel Svoboda

Publikováno 9. 10. 2015

Vláda Roberta Fica oznámila, že pripravuje žalobu proti rozhodnutiu Európskej únie. Jej predmetom budú povinné kvóty o prerozdelení utečencov, ktoré vyvolali konflikt v Únii. Urobila tak týždeň po kľúčovom hlasovaní ministrov vnútra Únie, pri ktorom boli Slováci, Česi, Maďari a Rumuni prehlasovaní väčšinou. Podľa tohto rozhodnutia by si mali krajiny povinne prerozdeliť 120-tisíc utečencov. Čo si o žalobe SR proti EÚ myslí expert na európske právo? Uspeje Slovensko alebo pohorí? Pre ParlamentneListy.sk odpovedal predseda Výboru pre právne záležitosti Európskeho parlamentu Pavel Svoboda.

Žolík Angely Merkelové

Publikováno 8. 10. 2015

Nemusíme s nimi ve všem souhlasit, ale jedno je třeba uznat: potvrzení německo-francouzského motoru evropské integrace.

Syřané vlastně nejsou uprchlíci

Publikováno 5. 10. 2015

Odbornice na migrační právo Věra Honusková vysvětluje právní souvislosti uprchlické krize

Evropská osina

Publikováno 5. 10. 2015

Vždyť co nám kdy Římani dali?“ pohoršují se ve slavném montypythonovském rozhovoru ve filmu Život Briana členové Lidové fronty Judeje na adresu nenáviděných protektorů. A pak sami začínají neochotně přiznávat: kanalizaci, lékařskou péči, vzdělávání, víno, veřejný pořádek, zavlažování, silnice, zásobování pitnou vodou, mír... Na jejich protiřímském odhodlání to však pochopitelně nic nezmění. V Česku to takto tradičně schytává Evropská unie.

Papež, Volkswagen a já

Publikováno 29. 9. 2015

Návštěva papeže Františka v Americe je historická nejen proto, kde se odehrála a s kým vším se setkal - ale hlavně proto, co František říká.

Kvóty: stojí nám to za to?

Publikováno 13. 9. 2015

V Evropském parlamentu jsem hlasoval proti povinným kvótám. Z hlediska řešení krize je irelevantní, zda budou nějaké kvóty povinné či nikoliv. Že bych byl ale přesvědčen o tom, že svým odmítavým postojem víc získáváme, než ztrácíme, to tedy fakt nejsem.

Uhlí v hlavě

Publikováno 7. 9. 2015

Na úpatí Krušných hor tyčí se ve výši 387 m nad mořem na ostrohu, vybíhajícím z hor severně od Albrechtic u Chomutova (okres Most), starý zámek Jezeří. Stojí na okraji hrozivé jámy po hnědouhelných povrchových dolech. Těmito slovy popisuje Stanislav Václav Klíma prazvláštní kulturní klenot severních Čech, zámek Jezeří.

Exodus nás vede k semknutější Unii.

Publikováno 3. 9. 2015

Současná migrační vlna je mimořádná, a proto vyžaduje mimořádné řešení. Naše stávající mechanismy jsou vytvářeny pro desítky či stovky migrantů ročně, ne tisíce denně, ne pro masovou migraci organizovanou zvnějšku pašeráckými gangy. Tohle je prostě krize .

Brusel nebo Berlín? Polemika

Publikováno 1. 8. 2015

Článek Jana Žižky (LN 31.7.2015) komentuje souhlasně nápad německého ministra financí Schäubleho odebrat Evropské komisi dozor nad evropským rozměrem hospodářské soutěže. Schäublemu prý např. vadí, jak intenzivně promlouval do řešení řecké krize předseda Komise Juncker.

Blíží se srpen. Kam pojedou letos ruská vojska na dovolenou?

Publikováno 22. 7. 2015

Ruští vojáci jezdí pravidelně v srpnu na zahraniční dovolenou - srpen 1968 Československo, 2008 Gruzie, 2014 Krym. Jistě i letos budou vyjíždět za nevšedními zážitky do ciziny a navštíví některé z rekreačních letovisek líbezných sousedních zemí.

Hodina pravdy evropské integrace.

Publikováno 15. 7. 2015

Evropa stojí ve své hodině pravdy. Každý z nás by měl zůstat věrný evropským hodnotám, hájit je v Evropě společně s ostatními národy, být ochoten se za ně porvat a něco pro ně obětovat.

Reakce na článek "Zveřejňovat fotky budov, třeba z dovolené, má být trestné", uveřejněný na serveru Novinky.cz

Publikováno 27. 6. 2015

Evropský parlament v červenci neschválí zákaz jakékoli publikace snímků budovy bez souhlasu architekta. Žádná úprava, která by chystala výše popsaný zákaz, se nechystá ani neprojednává.

Pravda není sexy roštěnka aneb souboj s kachnou

Publikováno 25. 6. 2015

Musíme ji často sami hledat, nutí nás myslet, bývá bez bizarních titulků a v poněkud šedém, tichém podání. Kdo by o takovou šmudlu stál, když Lež k nám přijede sama na marketingovém voze s amplionem a vrtí pozadím v lesklých šortkách od Versaceho?

Piráti žerou děti

Publikováno 18. 6. 2015

Nevěříte tomu? Chápu. Ale že zlý Brusel zakáže fotografovat Karlův most, tomu byste uvěřili. Vždyť to psali na internetu! Psali to černé na bílém!

Pryč od Ruska. Do vztahů s Kremlem přibylo chilli

Publikováno 15. 6. 2015

Protože zprávy z evropského parlamentu mají v Čechách již tradičně „sexepíl“ profesorky Eckertové ze slavné povídky Volba Miss, neudiví nikoho, že Češi ještě nevědí o tom, že právě začala nová éra evropsko-ruských vztahů.

Očima Saši Mitrofanova: Naši evropští pappenheimští

Publikováno 11. 6. 2015

Číst rezoluce různých shromáždění bývá za trest. Středeční usnesení Evropského parlamentu o vztazích mezi EU a Ruskem je výjimka. Tady se dá najít v češtině.

Největší hodnota EU pro Ukrajince? Nestřílíme po sobě

Publikováno 10. 6. 2015

Nejvýše postavený český europoslanec Pavel Svoboda řídí Právní výbor Evropského parlamentu. My jsme ho zastihli krátce po návratu z Ukrajiny. Spolu s dalšími kolegy navštívil těžce zkoušený ukrajinský Mariupol. Ptali jsme se ho však nejen na Ukrajinu.

Stížnost Vladimíru Putinovi

Publikováno 2. 6. 2015

Vladimír Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace. Kreml.

Potřebujeme oslovit velká města a české kraje

Publikováno 28. 5. 2015

Projev Pavla Svobody na sjezdu KDU-ČSL (záznam).

NÁŠ HLAS V EVROPĚ

Publikováno 25. 5. 2015

ROK OD EVROPSKÝCH VOLEB: JE PRO ČESKO COBY EUROPOSLANEC VE ŠTRASBURKU LEPŠÍ POLITIK S FUNKCÍ, NEBO TEN S NEJVÍCE PROJEVY, ČI SNAD ZÁKULISNÍ HRÁČ S KONTAKTY?

Zrádce Jidáš a Volkswagen Amadeus Mozart

Publikováno 8. 5. 2015

V maturitních testech měli maturanti k „příjmení“ Iškariotský přiřadit „křestní jméno“ Jidáš. Mnoho z nich nevědělo a pak si na Facebooku si stěžovali, že nemají být zkoušeni z náboženství. Svatá prostoto.

S prezidentem Zemanem není nikdy nuda.

Publikováno 7. 5. 2015

Česká republika se se svým prezidentem opravdu nenudí. Stalo se již takovou pěknou tradicí, že se každý rok objeví jména profesorů, které se pan prezident rozhodl nejmenovat.

Ruským motorkářům by měl být průjezd zakázán

Publikováno 24. 4. 2015

Je povolení cesty proruských motorkářů projevem síly naší demokracie anebo naší slabosti? Spíše slabosti. Zdůvodňuje Pavel Svoboda.

Vatikán připomněl korunovaci Karla IV.

Publikováno 17. 4. 2015

Vatikán připomněl korunovaci Karla IV.

Digitální ekonomika: podnikatelé za jedna, vláda za pět

Publikováno 13. 4. 2015

Některá média komentují důraz, který položil vicepremiér Bělobrádek na digitální ekonomiku. Žádné překvapení to není - jde o součást programového prohlášení vlády a koaliční smlouvy, o společný jmenovatel několika kapitol lidoveckého programu, ale především jde o jednu z priorit Evropské lidové strany, k níž KDU-ČSL patří!

Zahraniční politika na půli cesty

Publikováno 9. 4. 2015

Lukáš Jelínek: Lidovci mají evidentně ve svém pohledu na současný svět jasno, nicméně kompetenci lze dohledat zejména u jejich výsadku v Evropském parlamentu, v první řadě Pavla Svobody.

Letní čas je zde. Natrvalo?

Publikováno 28. 3. 2015

Ve dvě hodiny v noci na neděli "zmizí" 60 minut. Lidé, kteří musí v neděli ráno do práce, tak budou spát kratší dobu, kdo bude o víkendu cestovat nočním vlakem musí se připravit až na hodinové zpoždění. Změna času ze středoevropského na středoevropský letní rovněž s železnou pravidelností burcuje své odpůrce. Stejně jako loni se jí bude zabývat i Evropská komise.

Češi v Bruselu: Zrušme letní čas

Publikováno 25. 3. 2015

Všem, které trápí každoroční střídání letního a zimního času, se blýská na lepší časy. Na půdě Evropského parlamentu začala včera očekávaná diskuse na téma, jak a zda vůbec změnu času v celé Evropě zrušit.

Mlčící většina se může promlčet až ke katastrofě

Publikováno 11. 3. 2015

Zní to jako fráze, že o svobodu a demokracii je třeba neustále bojovat. Občas se ráda připomíná smutná úloha mlčící většiny v dějinách.

PaNaPr aneb o jistém papíru z Kyjeva

Publikováno 7. 3. 2015

O toaletních papírech a evropských národech.

Hlad po svobodě

Publikováno 25. 2. 2015

O Martě, Nadě a hladu.

Rusko se „proti" postavilo samo

Publikováno 15. 2. 2015

Je vždy osvěžující přečíst si jasně formulovaná slova o akutních problémech, jak to umí doc. Robejšek. Takovým osvěžením je i rozhovor „Stavět si proti sobě Rusko je naprosto absurdní“. S některými pasážemi jeho rozhovoru pro Deník ale souhlasit nikdy nemohu a nebudu.

Řecké memento

Publikováno 30. 1. 2015

Vytvoření řecké vládní koalice mezi krajní levicí a krajní pravicí dává smysl – shodly se na nacionalismu, plýtvání a putinofilii.

Někdy se musím přemáhat, abych měl Churchilla rád

Publikováno 27. 1. 2015

Pojmenovali po něm doutníky. Podílel se na pádu hitlerovského Německa. Proslavil pojem „železná opona“ a chtěl „Spojené státy evropské“. Sir Winston Leonard Spencer Churchill zemřel přesně před padesáti lety, v lednu 1965.

Každý má tu svou, Putin Komsomolskou

Publikováno 13. 1. 2015

Připadám si jako ve filmu pro pamětníky. Ale alespoň nemusíme mládeži vysvětlovat, jak vypadala sovětská propaganda, mají to jako přes kopírák naživo: za útok na Charlie Hebdo mohou Američané.

Jak si zamést před vlastním prahem

Publikováno 9. 1. 2015

Na můj článek o muslimském mainstreamu v internetovém ECHO24.CZ zareagoval evangelický duchovní Martin Grombiřík. Myslím, že zareagoval výborně a jeho polemiku Vám v nezkrácené podobě přináším, protože mne oslovila.

Nejen teror, ale i mlčící šedá zóna islámu je problém

Publikováno 8. 1. 2015

Tomio Okamura nás vyzval k obtěžování muslimů venčením psů a prasat u mešit či ignorováním kebabu. Jakub Janda (z vynikajícího think-tanku Evropské hodnoty) na to vyhlásil celonárodní den kebabu pod heslem „kebabem proti debilitě“. Oba dva názory považuji za nesprávné.

Neexistuje hodný islám a zlý islám

Publikováno 7. 1. 2015

Pečlivým porovnáváním projevů muslimských představitelů k teroristickým činům spáchaným ve jménu islámu, docházím postupně k závěru: Neexistuje „hodný islám“ a „zlý islám“. Tahle mediální lež se poslední dobou šíří napříč médii a politickými uskupeními stejně nebezpečně jako kdysi populární filozofie tzv. multikulturalismu, který je mezitím už bezpečně mrtev.

Co poslouchat v roce 2015

Publikováno 5. 1. 2015

Zkuste Georga Friedricha Händela. DIXIT DOMINUS.

Vánoční charita pro oligarchy

Publikováno 21. 12. 2014

V pátek 19.12.2014 přinesla média zprávu, že v důsledku volného pádu rublu se prezident Putin sešel s oligarchy a slíbil jim státní pomoc. Tak tomu říkám pravá solidarita po rusku: pomáhat těm, kdo mají nejvíce.

Podpora Česka počesku

Publikováno 9. 12. 2014

Kdo sledoval v předvečer druhé neděle adventní Události ČT1 - zprávu o (ne)podpoře natáčení cizích filmů v Česku, musel se nutně domnívat, že jde o nácvik politiků na silvestrovský večer. Takovou absenci logiky vládnutí bylo možno vysvětlit jen pokusem o humor.

Putin má strach. A zoufalí lidé dělají zoufalé věci

Publikováno 5. 12. 2014

Projev Vladimíra Putina nepřekvapil. Jako každý rok stylově i stylisticky vybroušený, uměřený a státnický propagandistický skvost. Když odpreparuji nezbytný kolorit chvály a sebechvály, zbyde několik podstatných bodů.

Papež sjednotitel

Publikováno 27. 11. 2014

Dne 25.11.2014 papež po 26 letech navštívil Evropský parlament. Historický den pro Evropu.

Viník Drulák? Sobotko-hamáčkovská výzva je směšná

Publikováno 20. 11. 2014

ČTK přinesla zprávu s titulkem „Náměstek Drulák musí respektovat politiku vlády“. V ní premiér Sobotka a předseda Poslanecké sněmovny Hamáček z Washingtonu vyzvali prvního náměstka ministra zahraničí Druláka, aby respektoval politiku vlády v oblasti lidských práv. K té se oba politici během návštěvy USA „důsledně hlásí, stejně jako k odkazu Václava Havla.“ Tak nevím, jestli se smát, nebo plakat.

Jak se vyslovuje impeachment, pane prezidente?

Publikováno 3. 11. 2014

Na sociálních sítích jsem byl vyzván k diskusi o tom, zda naše Ústava zná něco podobného, jako americký impeachment.