Vánoční charita pro oligarchy | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Vánoční charita pro oligarchy

Publikováno 21. 12. 2014

V pátek 19.12.2014 přinesla média zprávu, že v důsledku volného pádu rublu se prezident Putin sešel s oligarchy a slíbil jim státní pomoc. Tak tomu říkám pravá solidarita po rusku: pomáhat těm, kdo mají nejvíce.

V jednom z předchozích blogů jsem odhadoval, že Putin má strach. Má za zády podrážděné oligarchy. Ti mají svoje peníze jinde než v Rusku. Rubl ztratil polovinu své hodnoty a Rusko hospodářsky padá. Putin se ale sešel právě s těmi nejbohatšími a ujistil je o podpoře státu jejich podnikání.

Když Evropu napadla finanční krize, v centru pozornosti se ocitly malé a střední podniky, protože ty jsou páteří evropské ekonomiky, ty jsou hlavním zdrojem zaměstnanosti. Když se Rusko ocitne v hospodářské krizi, car začne uklidňovat oligarchy. 

V EU v krizi nikoho nenapadlo v první řadě chránit ty nejsilnější, ale ty nejslabší. Když se totiž dostaneme o něco výš, než jsou kupecké počty, zjistíme, že ekonomika silných hospodářských celků závisí na prosperitě malých a středních entit – je to stejné jako s vyvážením portfolia rizik. Investujete všechno do jedné komodity , jedné firmy- a s ní stojíte a padáte. Když stojí Váš finanční základ na celé řadě menších, navzájem zkombinovaných investičních entitách, nemůžete prodělat. Stát je na tom podobně – když padne Škodovka –(což je takřka jediný příklad privatizace, který se povedl, protože VW je lepší vlastník než Klausovi příjemci milostí) – stát to přežije. Když se zhroutí tisíce malých firem v regionech, máme závažný problém. 

To je ekonomicky rozumný a sociálně citlivý přístup. Levice, nejen ta česká, má ovšem i dnes tendenci hájit ruský oligarchický či neocaristický model vládnutí, jakoby Moskva byla stále Mekkou socialismu – viz obrana Ruska v konfliktu s Ukrajinou. Velké podniky, uhlí, ocel, banky – už nejsou pilířem státu , ale jeho vyzvyvatelem a často se tak i chovají.

Existuje samozřejmě i další pohled: i prezident Putin chrání páteř svojí ekonomiky – těžební společnosti oligarchů. To znamená, že Rusko je na tom jako někdejší africké kolonie – země neschopná vytvořit přidanou hodnotu. Prostě bude bohatá tak dlouho, dokud se bude rýpat v zemi a prodávat, co tam najde. Malé a střední podniky, ekonomický základ střední třídy, zde hrají druhé housle. 

Pokud je pravda, že skutečné bohatství zdravého státu plyne z bohaté střední třídy, která je i nositelkou hodnot, vzdělanosti a kultury, pak Putinovo setkání s oligarchy je nejen výpovědí o ruské ekonomice, ale i příznakem nemocného stavu a struktury ruské společnosti. A před tímto světem hodnot se míní naši nejvyšší představitelé dobrovolně sklonit?

Kéž by si to naši politikové uvědomili.

 

Psáno pro Aktuálně.cz