Potřebujeme oslovit velká města a české kraje | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Potřebujeme oslovit velká města a české kraje

Publikováno 28. 5. 2015

Projev Pavla Svobody na sjezdu KDU-ČSL (záznam).

 

Bratři a sestry, dobré poledne,

Především chci pogratulovat nově zvolenému vedení strany, dovolte mi i gratulaci organizátorům tohoto sjezdu, protože to bylo prostě perfektní a děkuju za možnost tady vystoupit.

Víte, my europoslanci jsme trošku rétoricky neukojení. My bojujeme v Evropském parlamentu o to, abychom dostali jednu minutu jednou za měsíc, a to se nám vždycky nepovede…(smích v sále) … ale nebojte, nebudu dráždit vaši trpělivost.

Především vám chci poděkovat za podporu v eurovolbách. Na minulém sjezdu jste mě nominovali do čela evropské kandidátky. V kampani jsem potkal stovky srdcařů a viděl jsem to úsilí vaše a nadšení. Takže mockrát za to děkuju. Musím teda přiznat, že to byla větší jízda, než jsem čekal; že ten volební obvod jménem Česká republika je tedy zatraceně velký.

Vaše angažovanost a vaše důvěra se okotily mimořádným výsledkem – téměř 10ti procenty a třemi euro-mandáty. Díky této vaší podpoře a podpoře kolegů jsem se stal tedy nejenom předsedou toho výboru, ale v tuto chvíli asi nejvýše postaveným Čechem v Evropském parlamentu.

Díky této extrémně náročné funkci jsem letos - možná k údivu mnohých - nekandidoval do žádných stranických celostátních funkcí. Ale já prostě nemohu sedět jedním pozadím na dvou posvíceních. Nicméně mandát předsedy výboru končí do dvou let, takže třeba za dva roky vás zase požádám o důvěru.

Pokud jde o Evropu, ta teď žije vlastně dvěma tématy: je to ekonomická budoucnost a je to migrace.

Pokud jde o ekonomickou budoucnost, tady se mluví hlavně o digitální ekonomice. V této disciplíně může i malý český David přerůst rychle obra Goliáše. Ani Evropa, ani Česko nemůže konkurovat Brazílii v banánech, Číně v levné pracovní síle a Rusku ve výprodeji nerostného bohatství. Receptem, jak uspět pro nás, je  jedině ekonomika s vysokou přidanou hodnotou, ekonomika mozků – hlavně teď digitální ekonomika.

Pokud jde o ten druhý problém – téma migrace [byla už o něm řeč] a já se přimlouvám za to, abychom kvůli Středozemí nezapomněli na Ukrajinu.

Lidé se mě často ptají: co je nám po Ukrajincích a jejich problémech? Víte, ono se pravdivě říká, že zatímco ve vnitrostátní politice se řeší, JAK budeme žít, v zahraniční politice jde často o to, ZDA budeme žít. Proto pro nás ruská agrese vůči Ukrajině- toto napadení Davida vojenským Goliášem- nemůže nás nechat lhostejnými. Nezvládnutí ukrajinské krize by pro nás mělo zásadní důsledky nejenom migrační, ale i bezpečnostní.

Proto jsem také využil možnosti, kterou pro několik europoslanců přichystal ukrajinský parlament a ukrajinské speciální jednotky  - a minulý týden v pátek jsem přímo navštívil Mariupol a obrannou linii u obce Širokino v Doněcké oblasti. Má tam být příměří a nemají tam být těžké zbraně.   Ale všechno je to úplně jinak. Bohužel je smutnou skutečností, že Rusko porušuje svoje mezinárodní závazky jako na běžícím pásu. Přitom ten konflikt není tak daleko od nás. Mariupol je od Zlína prosím 1 900 kilometrů, a proto bychom my nejenom jako Česká republika, i my jako lidovci – měli tuto část zahraniční politiky neustále držet v hledáčku naší pozornosti.  

A teď něco dovnitř strany. Náš předseda nedávno řekl, že rozdíl mezi KDU-ČSL a CDU je v tom, že strana ZATÍM nevyhrává volby. Je tedy třeba se ptát, PROČ nevyhrává volby. Podle mě to není v tom, že by nám chyběla kompetence, jak se nám někdy podsouvá, stačí se třeba podívat na náš IT program, který významně ovlivnil i programové prohlášení vlády. Bude to jinde. Bude to u otázky, jak oslovujeme voliče. My potřebujeme k dalšímu růstu oslovit velká města a české kraje!

Souhlasím s názorem, že stát se nemá řídit jako firma. Zato strana se manažersky řídit má. Já se domnívám, že nám trochu chybí systematičnost a to ve dvou oblastech – manažerské zvládání personální oblasti a přenos kompetencí do reálné politiky.

K oslovení voličů velkých měst a českých krajů je v personální oblasti podle mě třeba  (1) investovat do formování nové generace politiků, za  (2) manažersky uchopit personální práci a prostě řídit ji manažersky. Vezměte si příklad: před obsazením kolika lidoveckých vrcholných pozic prošli kandidáti obyčejným testem schopností ? To je normální manažérský postup dobrých firem, které chtějí mít budoucnost. Firmu dělají lidé. My prosazujeme trvalé hodnoty a ne populistické balonky. Hodnoty, které prosazujeme, možná nejsou u většinové společnosti příliš líbivé – ale jsou platné a kvalitní – a proto my se musíme prosazovat kvalitou našich lidí.

Pokud jde o přenášení kompetencí do reálné politiky, máme odborníky, ale ještě víc jich stojí za dveřmi a jsou zklamáni z toho, že jim nikdo nenaslouchá. Kdybychom byli schopni MY jim naslouchat, tak díky jejich erudici a schopnostem oslovíme spoustu lidí.

Vezměte si třeba to téma digitální ekonomiky – tady máme přes náš kvalitní IT program dobře našlápnuto. Máme výborný program, ale s realizací už to není tak slavné. A také slýcháváme: lidovci a digitální ekonomika … Co TI mohou vědět o informační společnosti?  

I kvůli podobným dotazům v dalších oblastech jsem se, dámy a pánové, rozhodl podporovat myšlenku vzniku lidoveckého odborného think-tanku, instituce, která je schopna postavit se včas znamením doby - a připravit pro stranu politické postoje - jasně vyargumentované z křesťansko-demokratického pohledu, z pohledu sociálně tržního hospodářství.

 

Takže závěrem. Dovolte mi, abych novému vedení popřál sílu a moudrost. Sílu, aby uhájilo naše tradiční hodnoty Davida vůči Goliášům, moudrost, aby umělo naslouchat, aby nepodlehlo pokušení, že zvolením do funkce získalo všechny dary Ducha svatého, a aby poznalo, že bez důrazu na české kraje a bez pomoci špičkových mozků Goliáše nikdy neporazíme.

A nám všem přeji, abychom nezapomínali, proč jsme vlastně v politice a proč si k tomu přejeme Zdař Bůh.