Článek

Proč nová autorskoprávní směrnice?

Jednadvacáté století je stoletím digitálním. Pro dobře fungující digitální vnitřní trh služeb potřebuje Evropa novou autorskoprávní směrnici. Nelze trvat na systémech minulosti. Pro kvalifikované posouzení změn je ale potřeba seznámit se s aktuální podobou návrhu, neohánět se zněním z roku 2016, jak to dělají některé populistické strany a hnutí.

Přečíst článek

Článek

Novinky z Evropy za březen 2019

Novinky z Evropy očima europoslance Březen 2019

Přečíst článek

Článek

Shakespeare je nadšen aneb když Britain First znamená Britain Last

Předseda britského parlamentu prohlásil, že nemusí připustit další hlasování o brexitové dohodě. Tragikomické politické představení v Británii vykazuje smysl pro drama, který by musel uspokojit i renesančního klasika Williama Shakespeara. Jen těch dějství už je nějak moc.

Přečíst článek

Článek

EU směřuje ke zrušení střídání času v roce 2021

Výbor Evropského parlamentu pro dopravu dnes schválil návrh směrnice, podle které by v Evropské unii skončila praxe střídání času a to již od roku 2021. Členské státy by pak měly rozhodnout, zda se přikloní k zimnímu nebo letnímu času. Snaha skončit se střídáním času je iniciativou skupiny 70 europoslanců, v jejímž čele stojí od samého počátku Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který předsedá právnímu výboru EP.

Přečíst článek

Článek

Novinky z Evropy za únor 2019

Novinky z Evropy očima europoslance Únor 2019

Přečíst článek

Článek

Velká železniční fúze a útok na vnitřní trh

Nedávno Evropská komise vetovala spojení německého (Siemens) a francouzského výrobce (Alstom) železničních vagonů. Jako potrefené husy se ozvali Francouzi (ministr Bruno Le Maire) a hned po nich Němci (Peter Altmaier). Přišli s nápadem omezit kompetence Komise v oblasti fúzi tak, že její rozhodnutí by napříště měla podléhat spolurozhodování dotyčných členských států.

Přečíst článek